KeyInfo

powiadom znajomego:
zwiń
contact form
wyślij
fot.: ITI Group / TVN
Początki 

Grupa ITI została założona w roku 1984 przez Jana Wejcherta i Mariusza Waltera. W roku 1991 dołączył do nich Bruno Valsangiacomo. Wszyscy trzej byli twórcami Grupy ITI i jej głównymi akcjonariuszami. W momencie rozpoczęcia swojej działalności, Grupa ITI była jedną z pierwszych prywatnych firm w Polsce. Początkowo zajmowała się importem i eksportem sprzętu elektronicznego Hitachi, prowadzeniem agencji reklamowej oraz dystrybucją filmów kinowych i na kasetach wideo. W 1985 r., Grupa ITI rozszerzyła swoją działalność o branżę spożywczą, zajmując się produkcją i sprzedażą chipsów oraz polepszaczy do pieczywa - pod markami Lilly Chips i Jan Piekarz. W 1989r Polska była jednym z pierwszych postkomunistycznych krajów, przechodzącym transformację od centralnie sterowanej gospodarki do gospodarki rynkowej, co miało ogromny wpływ także na działalność Grupy ITI. W latach 1990 i 1991 międzynarodowe koncerny poszukiwały kontrahentów do współpracy w Polsce i Grupa ITI była idealnym partnerem do współpracy dla wielu renomowanych międzynarodowych spółek. Integrując swoją działalność reklamową Grupa ITI  utworzyła joint venture z McCann Erickson, w sektorze spożywczym utworzyła  joint venture z Intersnack Knabber-Gebaeck z marką Chio Lilly. W 1993 r., wkrótce po wprowadzeniu znacznej podwyżki opłat celnych, Grupa ITI zaprzestała działalności związanej z dystrybucją sprzętu elektronicznego. W latach 1995 - 2002, Grupa ITI skoncentrowała się głównie na działalności w zakresie mediów i rozrywki. W roku 1995 rozpoczęła  współpracę z CME i w 1997 r., uruchomiła swój flagowy, bezpłatny kanał telewizyjny TVN; w 1996r. Grupa ITI utworzyła joint venture z UCI otwierając w 1998r. w Poznaniu działający pod nazwą Multikino pierwszy w Polsce multipleks. W roku 1999, sprzedała udziały w agencji reklamowej McCann Erickson firmie Interpublic Group. Pod koniec roku 2000, Grupa ITI sprzedała wszystkie swoje udziały w firmach należących do branży spożywczej, by całkowicie skoncentrować się na działalności medialnej i rozrywkowej.

zwiń
Nadawanie i Produkcja 

Od początku swojego istnienia, Grupa ITI była zaangażowana w produkcję reklam telewizyjnych. Spółka ITI Film Studio, produkująca reklamy telewizyjne od roku 1985, obecnie koncentruje się na produkcji filmów fabularnych. Kolejna firma produkcyjna, Endemol-Neovision, która powstała w 1997 r. jako wspólne przedsięwzięcie Grupy ITI i jednego z czołowych międzynarodowych producentów programów rozrywkowych - Endemol Entertainment International B.V., jest twórcą, producentem i dystrybutorem popularnych programów telewizyjnych takich jak Big Brother czy Milionerzy. W grudniu 2004 r., Grupa ITI wycofała się z inwestycji w Endemol-Neovision. Początki dynamicznego rozwoju Grupy ITI w branży telewizyjnej sięgają, podejmowanych w 1992r. we współpracy z Grupą RTL i Reuters, zakończonych niepowodzeniem starań o przyznanie ogólnokrajowej koncesji. W 1995r. Grupa ITI we współpracy z CME rozpoczęła starania o licencję regionalną. Po uzyskaniu koncesji, w dniu 3 października 1997r uruchomiła bezpłatny kanał telewizyjny TVN, będący obecnie jedną z najdynamiczniej rozwijających się stacji telewizyjnych w Europie oraz czołową marką na polskim rynku telewizyjnym. Obecnie TVN to wiodący komercyjny kanał bezpłatnej telewizji oraz jedna z najsilniejszych marek telewizyjnych w Polsce. Od 2001 roku, pod nadzorem Grupy ITI, oferta telewizyjna była sukcesywnie uzupełniana przez wprowadzenie wielu kanałów tematycznych, jak: TVN24 w 2001 roku, TVN7 w 2002 roku, TVN Meteo i TVN Turbo w 2003 roku, TVN Style i ITVN w 2004 roku. Portfolio kanałów było nieustannie rozwijane i dostosowywane do potrzeb widzów. W lipcu 2015 roku Grupa ITI sprzedała swoje udziały w Grupie TVN Southbank Media Ltd. z Londynu, spółce zależnej Scripps Networks Interactive Inc.

zwiń
Platforma Cyfrowa 

Silna pozycja Grupy ITI na polskim rynku telewizyjnym, sukcesy i doświadczenie w uruchamianiu kolejnych kanałów tematycznych oraz rosnące wskaźniki oglądalności zainspirowały Grupę ITI do uruchomienia projektu, który zapowiada początek nowej ery telewizji w Polsce. W październiku 2006 r. została uruchomiona telewizja nowej generacji "n", najnowocześniejsza w Polsce cyfrowa telewizja satelitarna, umożliwiająca odbiór programów w technologii HD, nagrywanie wybranych pozycji programowych, dostęp do biblioteki filmów i programów na życzenie oraz wprowadzająca do swej bogatej oferty programowej premierowe na polskim rynku programy telewizyjne. W listopadzie 2012 roku platforma „n” połączyła się z polską spółką czołowego francuskiego operatora telewizji płatnej Canal+ i w rezultacie Grupa Canal+ stała się – obok Grupy ITI - głównym udziałowcem Grupy TVN. Grupa ITI sprzedała posiadane pośrednio udziały w ramach transakcji sprzedaży Grupy TVN w lipcu 2015 roku.

zwiń
Online 

Grupa ITI dostrzegła ogromny potencjał polskiego rynku internetowego oraz potrzebę dostarczania wysokiej jakości produktów dla zaspakajania potrzeb jego użytkowników. Na przełomie roku 2000 i 2001, Grupa ITI uruchomiła interaktywny, rozrywkowy portal internetowy pod nazwą Tenbit.pl, a w roku 2001 nabyła pakiety kontrolne spółki Onet.pl. Onet.pl jest pionierem polskiego Internetu oraz największym i najczęściej odwiedzanym portalem internetowym w Polsce. Zajmuje również jedno z czołowych miejsc w Europie pod względem popularności, wyrażonej ilością wejść na stronę. Onet cieszy się pozycją zdecydowanego lidera zarówno na rynku usług internetowych jak również jako dostawca treści. Liczne strony Onetu są ulubionymi miejscami odwiedzanymi przez polskich internautów i plasują się na pierwszych miejscach w kategoriach: wiadomości, styl życia, sport, biznes i rozrywka. Wyznacznikiem sukcesu Onetu są nie tylko wyniki finansowe, ale również strategia biznesowa zorientowana na wprowadzanie kolejnych nowatorskich produktów i usług na rynek polski. W listopadzie 2012 roku Grupa TVN, ówczesny właściciel Onet.pl, nawiązała strategiczne partnerstwo z Ringier Axel Springer, który objął 75% udziałów w Grupie Onet. Grupa ITI sprzedała posiadane pośrednio udziały w ramach transakcji sprzedaży Grupy TVN w lipcu 2015 roku.

zwiń
Kino 

W sektorze rozrywki, spółka ITI Cinema rozpoczęła swoją działalność w roku 1985 jako dystrybutor filmów do kin oraz filmów wideo i DVD rozprowadzanych pod nazwą ITI Home Video. ITI Cinema zajmowała się również koprodukcją filmów fabularnych oraz dystrybucją filmów do kin na terenie całego kraju. W roku 1998 Grupa ITI uruchomiła w Poznaniu pierwszy obiekt Multikina, który był wspólnym przedsięwzięciem z United Cinemas International (UCI). W roku 2008, należąca w 86% do Grupy ITI i w 14% do APP Śląsk, spółka Multikino połączyła się z Apollo Silver Screen Word Silver Screen i obecnie obsługuje sieć multipleksów w głównych miastach Polski . W 2010 roku otworzyła swoje pierwsze zagraniczne kina w krajach bałtyckich: Multikino Riga Plaza na Łotwie oraz Multikino Vilnius na Litwie. We wrześniu 2013 roku Grupa ITI wraz z APP Śląsk sprzedały Multikino operatorowi multipleksów z Wielkiej Brytanii – VUE Entertainment.

zwiń
Wydawnictwa 

Pascal, który został nabyty przez Grupę ITI jako część Onetu, rozpoczął swoją działalność w roku 1991 i obecnie jest wiodącym polskim wydawcą przewodników turystycznych. Pascal posiada nie tylko własne tytuły, ale również wyłączne prawa do publikacji polskich tłumaczeń wydawnictw takich jak Lonely Planet, The Rough Guides, MGV i Gallimard. W ostatnich latach Pascal rozszerzył swoją ofertę o publikacje lifestyleowe i poradniki, związane z najpopularniejszymi programami telewizji TVN Style. W kwietniu 2007 r. Grupa ITI zakupiła 49% udziałów wydawcy Tygodnika Powszechnego, który w ciągu ponad 60-ciu lat swojej obecności na rynku stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych oraz renomowanych społeczno-kulturalnych tygodników katolickich w Polsce. W grudniu 2011 r., po czterech latach udanej współpracy, Grupa ITI przekazała swoje udziały w Tygodniku Powszechnym Fundacji Tygodnika Powszechnego poprzez umowę darowizny. 15 czerwca 2012 Grupa ITI sprzedała wszystkie udziały w Wydawnictwie Pascal Sp. z o.o. („Pascal”) menedżmentowi spółki.

zwiń
Sport 

Od kwietnia 2004 roku do stycznia 2014 roku Grupa ITI była właścicielem i zarządzała czołowym polskim klubem piłkarskim – Legia Warszawa. Założona w 1916 roku, Legia jest stale klasyfikowana jako jedna z najlepszych drużyn polskiej ligi - ma na swoim koncie najwięcej zdobytych tytułów Mistrza Polski oraz zwycięstw w Pucharze Polski, jak również wiele innych trofeów. W styczniu 2014 roku Grupa ITI sprzedała swoje udziały w Legii Warszawa menedżmentowi klubu.

zwiń

Działalność